Denzel Washington keskusteli Empire-lehden kanssa roolistaan Ridley Scottin ohjaamassa Gladiator II -elokuvassa. Vaikuttaisi siltä, ettei Washingtonin valkokangaskarismasta päästä jatkossa nauttimaan kovin usein.
Washington vihjasi, että hänen kiinnostuksensa elokuvissa näyttelemiseen on vähenemässä.
– On enää hyvin vähän elokuvia, joista olen kiinnostunut. Minun on saatava inspiraatiota elokuvantekijältä, ja Ridley inspiroi minua suunnattomasti, Washington kertoi Empirelle.
– Meillä oli loistava ensimmäinen kierros, ja tässä sitä nyt ollaan, Washington sanoi viitaten elokuvaan American Gangster (2007).
Washington ihastelee Scottin tarmoa vielä vanhoilla päivilläkin.
– Hän on sitoutunut, hän on innoissaan elämästä ja seuraavasta elokuvastaan. Hän on inspiraatio, Washington kehui.
– Meidän kaikkien pitäisi haluta tuntea niin 86-vuotiaina, tähti mietti.
Denzeliltä on tulossa Gladiator II -elokuvan lisäksi kaksi muuta projektia. Toinen on Antoine Fuquan (Training day) ohjaama vielä nimeämätön elokuva sotapäällikkö Hannibalista ja toinen Akira Kurosawan rikostrilleriin Taivas ja helvetti (1963) perustuva elokuva High and Low. Sen ohjaa Spike Lee.
Washington on voittanut urallaan kaksi Oscar-palkintoa. Ne tulivat leffoista Glory (1990) ja Training day (2002).
Gladiator II tulee elokuvateattereihin marraskuussa. Alla traileri.
Lue myös: Denzel Washingtonin elokuva muutti Jenna Ortegan elämän – näki leffan jo 6-vuotiaana – Episodi.fi

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.