Marvel-leffa Deadpool & Wolverine on musertanut maailman lippukassat. Leffa tienasi ensi-iltaviikonloppunaan käsittämättömät 438 miljoonaa dollaria, ja on täten R-ikärajalla varustettujen leffojen ykkönen, sekä myös kaikkien aikojen kahdeksanneksi kovimman ensi-iltatuloksen tehnyt elokuva.
Hurja temppu Shawn Levyn ohjaamalta sekä Ryan Reynoldsin ja Hugh Jackmanin tähdittämältä supersankarisekoilulta.
Suomessa D&W on kerännyt keskiviikkoisen ensi-iltansa jälkeen 63 155 katsojaa. Ensi-iltaviikonlopulla leffaa kävi katsomassa 33 853 katsojaa. Se on supersankarielokuvalle todella hyvä tulos.
Kakkoseksi jäi viikko sitten vuoden parhaimman avaustuloksen Suomessa tehnyt Pixar-mammutti Inside Out – Mielen sopukoissa 2. Elokuvan on nähnyt kahden viikon aikana hurjat 185 049 katsojaa.
Kolmannelta sijalta löytyy Itse ilkimys 4 jo 192 879:llä katsojallaan.
Viikonlopun toinen uutuus oli hieno animaatio Robot Dreams. Se tosin keräsi vain 326 katsojaa. Leffa nähtiin jo keväällä Night Visions -festareilla.
Lähde: SES