Walter Tevisin romaani The Man Who Fell to Earth (1963) tunnettaneen suomessa parhaiten elokuvaversiona Mies toisesta maailmasta. David Bowien ja Rip Tornin tähdittämä sci-fi-draama vuodelta 1976 nousi pian kulttiklassikon asemaan ja nyt tarinasta on suunnitteilla teatterisovitus off-Broadwaylle.
Lazarus nimellä kulkeva musikaali on Bowien ja Enda Walshin yhteistyö. Walsh tunnetaan mm. Once -elokuvan näyttämösovituksesta.
Useita rockmusiikin klassikkoalbumeja tehtailleen Bowien on luvattu kirjoittavan uusia kappaleita musikaaliin, mutta missään roolissa tulevassa musikaalissa maestroa ei nähdä.
Kuva elokuvasta Mies toisesta maailmasta.
Lähde: Vanity Fair.
(Episodi/JR)
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.