A24-studion tuottama ja Alex Garlandin ohjaama Warfare on saanut loistavat arvostelut, mutta lipputulot ovat olleet toistaiseksi vaatimattomat.
Garlandin edellinen elokuva Civil War oli viime vuoden yllätyshitti. Noin 50 miljoonan dollarin budjetilla tehty elokuva tuotti noin 127 miljoonaa dollaria. Kriitikot hemmottelivat sen lähes pilalle.
Pari viikkoa sitten Yhdysvalloissa ensi-iltansa saanut Warfare on tuottanut toistaiseksi vain noin 17 miljoonaa. Toisaalta elokuva oli yli puolet halvempi kuin Civil War.
Warfare sijoittuu Irakin sodan Ramadin taisteluihin vuonna 2006. Leffassa seurataan Navy SEAL -joukkojen Alpha One -ryhmää, jota johtavat Erik (Will Poulter) ja Ray Mendoza (D’Pharaoh Woon-A-Tai).
Heidän tehtävänään on vallata kerrostalo vihollisalueen tarkkailupisteeksi ennen maajoukkojen etenemistä. Samalla heidän on pakko siirtää paikallinen perhe turvalliseen paikkaan.
Elokuva on tehty dokudraama-tyylillä. Käsikirjoitus perustuu Ray Mendozan todellisiin sotakokemuksiin ja veteraanien haastatteluihin.
Suomen ensi-iltansa Warfare saa 9.5.2025.
Lähde: Collider