Christopher Nolan ei vaikuta henkilöltä, joka sanoo ne asiat, jotka ihmiset haluavat kuulla.
Tämä kävi ilmi Nolanin tuoreimmassa lausunnossa, jossa mies yllättäen puolusti Hollywoodin franchise-kulttuuria, eli elokuvabrändejä ja tuoteperheitä, kuten Batmanit, Marvelit ja Tähtien sodat.
”Hollywoodissa aina ollut tasapaino kahden ajatusmaailman välillä: tutut elokuvabrändit, joita ihmiset haluavat nähdä yhä uudestaan, sekä kaipuu saada jotain uutta ja ainutlaatuista”.
Monen mielestä Marvel- ja DC -studioiden ylivalta elokuvateollisuudessa on kasvanut suhteettoman suureksi. Samalla CGI-taikamaailmat ja loputtomat jatko-osat tulevat jo korvista ulos. Samat ihmiset ovat todennäköisesti iloisia asioista, kuten The Marvels-elokuvan taloudellinen rämpiminen.
Nolanin mukaan isojen elokuvasarjojen myyntituloilla maksetaan kuitenkin pienempiä elokuvia.
”Tämä on ollut jo pitkään iso osa Hollywoodin ekosysteemiä”.
Nolan on asiassa jonkunlainen kokemusasiantuntija. Tiettävästi mies sai hääräillä ja toteuttaa Inceptionin nimenomaan siksi, että hänen ohjaamansa Batmanit tuottivat niin julmetusti rahaa.
Lähde: Variety
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.