Christopher Nolan halusi ohjata Bond-elokuvan – Raporttien mukaan tästä syystä se ei onnistunut

Harmi, ettei tämä ainakaan toistaiseksi ole toteutunut.

27.2.2025 07:30

The Playlist uutisoi, että ohjaaja Christopher Nolan mitä ilmeisimmin tapasi James Bond -elokuvien tuottaja Barbara Broccolin sen jälkeen, kun oli ohjannut Tenetin.

Nolan kertoi julkisuudessakin, että haluaisi ohjata 007-seikkailun. Sinänsä ihme, miksi menestysohjaajan toive ei toteutunut, koska tilanteen luulisi olevan molemmille hyvä.

Raporttien mukaan Broccoli ei kuitenkaan suostunut antamaan Nolanille päätösvaltaa viimeisen leikkausversion suhteen. Nolan ei suostu puolestaan tekemään elokuvaa, jos hän ei saa viimeistä sanaa.

Pattitilanteeseen oli vain yksi ratkaisu. Yhteistyötä ei syntynyt. Bond-elokuva numero 26 on vieläkin vailla tekijöitään ja Nolan ohjasi miljardin tuottaneen Oppenheimerin.

Lue myös: Spider-Man 4:n tekijät säikähtivät Christopher Nolanin historiaeeposta – Hämis-elokuvan ensi-ilta siirtyy

Aiheeseen liittyviä elokuvia