Amazon omistaa nykyään James Bondin, ja kaupan ensimmäisiä hedelmiä on uusi James Bond -tuotanto. Kyseessä ei ole kuitenkaan elokuva vaan kilpailullinen realitysarja.
Mukana realityssa on 18 tavallista ihmistä, jotka kilpailevat pareina. Katsojat voivat seurata heidän eeppistä seikkailuaan, kunnes joku heistä voittaa 1 000 000 punnan palkinnon.
Kilpailun osallistujat kohtaavat fyysisiä ja psykologisia haasteita. Tapahtumapaikat sijoittuvat James Bondiin liittyviin kohteisiin.
Sarjassa nähdään mystinen hahmo nimeltään The Controller. Häntä esittää näyttelijä Brian Cox, mutta näin ei välttämättä olisi ollut, jos Cox olisi tiennyt mihin on lupautumassa.
Variety kysyi Coxilta marraskuun alussa, miksi hän tekee realitysarjan heti Emmy-voiton jälkeen. Hän voitti kyseisen pystin suositusta sarjasta Succession.
– He maksoivat minulle valtavan summan rahaa. Ja se on aina hyvin houkuttelevaa, Cox vastasi.
Näyttelijä on kuitenkin sen jälkeen kertonut mukanaolostaan lisää. Hänen mukaansa koko juttu lähti sekaannuksesta.
Cox kertoi Jimmy Fallonin The Tonight Show’ssa, että hän erehtyi luulemaan roolin olevan uutta Bond-elokuvaa varten.
– Vuosikausia ajattelin, että haluaisin olla James Bondissa, Cox kertoi.
– Se olisi todella mielenkiintoista. Ajattelin, että tämä on minun hetkeni, mutta niin ei käynytkään, Cox jatkoi.
Tajutessaan, ettei hänestä tulisi seuraavaa Bond-pahista, Cox pysyi silti mukana realitysarjassa ja piti hauskaa.
– Tiedättekö, rakastan komennella ihmisiä, Cox vitsaili Fallonille.
Alla realitysarjan traileri.
Lue myös: Nyt Prime Videossa: 007-faneille lisättiin katsottavaksi uusi sarja – mukana Brian Cox – Episodi.fi

Lähde: Uproxx
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.