Amy Winehousen Oscar-palkitusta menestystuottajasta ei nähdä uudessa elokuvassa vilaustakaan – ”Ei häntä leikattu pois”

Ronson tuotti ja auttoi mm. Back to Black – ja Rehab-kappaleet radiosoittokuntoon.

31.3.2024 20:30

Edesmenneestä jazz-laulaja Amy Winehousesta kertovassa Back to Black -elokuvassa ei nähdä Winehousen uran kannalta olennaista henkilöä: Mark Ronsonia.

Ronsonin vaikutus oli Winehousen menestyksessä 2000-luvulla oli suuri. Hän tuotti ja auttoi mm. Back to Black – ja Rehab-kappaleet radiosoittokuntoon.

Daily Mail -julkaisun mukaan kanadalainen Jeff Tunke näytteli Ronsonin roolin elokuvassa, mutta lopullisesta versiosta hahmo leikattiin pois.

Elokuvan tuottajat puolestaan kommentoivat, että Ronsonin roolia ei leffassa koskaan ollutkaan, eikä sitä näin ollen ole voitu leikata pois.

Back to Black saapuu teattereihin 12.4. Elokuvassa Winehousea näyttelee Marisa Abela.

YouTube video

Lähde: Deadline