Vuoden 1971 kulttileffa Shaftista tunnettu Richard Roundtree on menehtynyt 81 vuoden iässä.
Roundtree tehtaili elokuvia yli 50 vuoden ajan. Hän näytteli leffoissa, kuten Se7en, Brick ja Speed Racer. Uran debyyttirooli Shaftissa oli kuitenkin se, mistä Roundtree parhaiten muistetaan.
Shaft oli merkittävä teos Hollywoodille. Elokuva kaupallisti nk. blaxploitation-genren, joka käsitteli rohkean provokatiivisella tavalla afroamerikkalaista kulttuuria valkokankaalla. Mustat ihmiset olivat blaxploitation-elokuvissa päätähtiä, eivät vain palvelijoita tai apureita. Usein valkoisille irvailtiin.
Genreä myös kritisoitiin. Esimerkiksi National Urban League -järjestön mukaan blaxploitation-elokuvat toisintivat valkoihoisten stereotypioita mustista ihmisistä. Elokuvien huumori ja tylyys toimi kuitenkin innoittajana niin Spike Leen kuin Quentin Tarantinonkin kaltaisille ohjaajille. 12 miljoonaa dollaria puolen miljoonan dollarilla tuottanut Shaft pelasti myös MGM-studion konkurssilta
Roundtree kamppaili ikänsä loppupuolella haimasyöpää vastaan.

Lähde: Variety.